Esimene trimester – liikumissoovitused

Palju õnne beebiootuse puhul! See on täiesti loomulik, et raseduse alguses tekib terve hulk erinevaid küsimusi nii juhul kui oled varem treeningutega tegelenud kui ka juhul kui varasemalt väga suur trennihunt ei ole olnud.

Mida siis ikkagi võib teha? Mida ei tohi teha? Millal ja millega alustada? Kuidas parimal võimalikul viisil keha nii sünnituseks kui sünnitusjärgseks ajaks ette valmistada?

Täna räägime lähemalt sellest, millele esimesel trimestril tähelepanu pöörata.

Treeningud ja raseduse katkemine

Võimalik, et oled erinevatelt inimestelt ja erinevatest allikatest kuulnud, et trenni tegemine ei ole soovitatav. Ainus sellele küsimusele vastama kvalifitseeritud isik on rasedusaegse ja sünnitusjärgse ettevalmistusega spetsialist.

Nii et ära kuula jutte internetifoorumitest ja sõbrannadelt, kellel vaid üksikud kogemused vaid võta teema arutlusele näiteks ämmaemanda, naiste tervisele keskenduva füsioterapeudi/treeneri, naistearsti, sünnitoetaja või muu spetsialistiga. 

Esimesel trimestril trenni tegemise ja raseduse katkemise/peetumise vahel ei ole seoseid leitud. Seega kui sa tegelesid enne beebiootele jäämist järjepidevalt treeningutega, siis saad oma sündimata beebile parima stardipositsiooni anda nendega jätkamisega.

Jätka tavapäraselt

Vastupidiselt levinud arvamusele ei vaja enamus harjutusi raseduse esimese trimestri ajal kohandamist. Soovitus on lihtne: jätka tavapäraselt jälgides oma energiataset ja enesetunnet.

Kui oled regulaarselt ujunud, kõndinud, jõusaalis treeninud, rühmatrennides osalenud või tegelenud mõne konkreetse spordialaga, siis jätka kõige sellega vastavalt enesetundele.

Joo piisavalt vett

Tarbi igapäevaselt lonkshaaval piisavalt vett – hoia veepudel töölaual käepärast, kanna kotis kaasas ja hoia kodus samuti silma all. Võid hoida köögis kraanikausi kõrval lemmiktassi, et seda nähes meenuks sulle iga kord selle täitmine ja joomine.

Vee joomine aitab lootevedelikul moodustuda, kannab toitaineid ja puhastab keha jääkainetest. Nii et mine võta nüüd kohe üks lonks vett!

IVF / kõrge riskiga rasedus

Kui oled läbimas viljakusravi (IVF) või sul on kõrge riskiga rasedus, siis küsi kindlasti soovitusi enda raviarstilt. Treeningutega seotud otsused on sinu ravimeeskonna kätes.

Kindlasti on siin erinevaid võimalikke variante, kus saad kõrgema koormuse vahetada madalama koormusega liikumisvõimaluste vastu. Erinevate variantide kohta saad lisainfot küsida näiteks füsioterapeudilt, liikumisnõustajalt või vastava valdkonnaga kursis olevalt personaaltreenerilt.

Puhka

Lühiuinakud, pärast tööd kustumine, koosolekute ajal väljalülitamine on esimese trimestri ajal vägagi tavalised nähtused. Mõned naised on raseduse esimesel 12 nädalal nii uskumatult väsinud, nii et kui sul on pärast tööd tunne, et tahaks lihtsalt magada, siis usalda oma keha märguannet ja PUHKA!

Oluline on leida hea tasakaal – kui sa ei jaksa õhtul enam trenni minna, siis käi näiteks lõunapausi ajal jalutamas. Kui sa ei sa ei jaksa ennast kuidagi varaseks trenniks hommikul voodist välja ajada, siis võta liikumispaus ette pärast tööd.

***

Niisiis – kokkuvõtteks soovitan sul madala riskiga raseduse puhul jätkata seniste treeningutega, piisavalt vett juua, puhata ja otseloomulikult igal hetkel oma keha märguandeid tähele panna ja neile vastavalt toimetada.

Kui soovid rasedusaegse liikumise ja sünnitusest taastumise teemadel rohkem infot, siis lähemalt saad kuulata Pere ja Kodu podcasti osast “Hea ülevaade: millal hakata pärast sünnitust uuesti liikuma ja kuidas vältida diastaasi?”

1 thought on “Esimene trimester – liikumissoovitused”

  1. Pingback: Teine trimester - liikumissoovitused - Liigu teadlikult

Comments are closed.