Kõigil on see olemas – vaagnapõhi. Kuna inimesed seda just lihtsalt ei näe, on selle kohta liikvel mitmeid müüte. Siin on 10 müüti (ja tegelikkust), mida olen kõige sagedamini kuulnud.
Müüt: inkontinents ehk uriinipidamatus on pärast sünnitust ja vanemaks saades normaalne nähtus.
Fakt: isegi kui paljudel naistel on pärast sünnitust pidamatus, pole see normaalne. Koostöö hea spetsialistiga (nt vaagnapõhja füsioterapeut) ja vaagnapõhjalihaste treenimine teeb imesid.
Müüt: valulik vahekord pärast sünnitust on normaalne.
Fakt: probleem on tavaline, kuid valu pole kunagi normaalne.
Müüt: vaagnapõhja treenimine raskustega (nt tupekuulidega) lahendab kõik sinu probleemid.
Fakt: nõrk vaagnapõhi ei tähenda, et sinu vaagnapõhjas pole pinget. Vastupidi, paljud naised on sageli liiga pinges ega saa lõdvestuda. Kui treenid tupekuulidega juba niigi liigselt pinges vaagnapõhja, ei lahenda sa tõenäoliselt oma probleemi.
Müüt: vaagnapõhja toimimise häired on ainult sünnitanud naistel.
Fakt: naised, kellel pole veel lapsi olnud, võivad kannatada ka vaagnapõhja probleemidega (näiteks naissportlastelt, kes tunduvad olevat justkui väga hästi treenitud).
Müüt: kõigis vaagnapõhja probleemides on süüdi vaagnapõhi.
Fakt: see oleks liiga lihtne. Inimese keha on uskumatult keeruline ja koosneb nii paljudest erinevatest süsteemidest, mis peavad selle probleemi lahendamiseks hästi koos töötama. Sageli pole vaagnapõhja häired probleem, vaid pigem sümptom. Tõeline probleem on tavaliselt üleval või allpool. Nii et kui tegeled vaagnapõhja probleemidega, vaata oma keha lähemalt – hingamine, joondus, liikuvus.
Müüt: kui oled vaginaalselt sünnitanud, on sinu vaagnapõhi alatiseks rikutud.
Fakt: Ei, võid vaagnapõhja treenida igas vanuses ja teadlikult tegutsedes võib selle toimimine olla isegi parem kui enne rasedust ja sünnitust.
Müüt: keisrilõige aitab vaagnapõhjaga seotud probleeme vältida.
Fakt: Keisrilõige on tohutu, kaugelt alahinnatud operatsioon, mis võib mõnda vaagnapõhja toimimiseks väga olulist kihti kahjustada. Näiteks kõhu ristilihast (transversus abdominis). Keisrilõige ei aita kindlasti vaagnapõhja häireid täielikult ja sajaprotsendiliselt vältida.
Müüt: meestel pole vaagnapõhjaga probleeme.
Fakt: See pole tõsi. Meestel on samuti vaagnapõhja toimimisega seonduvaid probleeme – näiteks erektsioonihäired ja inkontinents.
Müüt: klassikalised kõhulihaste harjutused, sh istessetõusud on parim viis lameda kõhu saamiseks.
Fakt: need harjutused treenivad ainult ühte neljast kõhulihase kihist. Kui sul on lisaks diastaasile ka vaagnapõhja probleemid, võib klassikalistest kõhulihaste harjutustest kõhus tekkiv kõrge rõhk olukorda veelgi halvendada. Ideaalis treenid ja õpetad oma sügavaid kõhulihaseid taas automaatselt toimima. Paremaid harjutusi on tõesti olemas.
Müüt: vaagnapõhja saab hõlpsasti treenida, peatades uriinivoolu ja lastes sellel seejärel uuesti voolata.
Fakt: See on mõnus enesetundeharjutus, kuid kui see oleks nii lihtne, poleks kellelgi enam probleeme. Nii et palun ärge pingutage ja laske treeninguna lahti. Suure tõenäosusega ei tee sa endale sellega head.