Mulle tuli hiljuti meelde üks barefoot jalatsite (paljajalujalatsid, jalasõbralikud jalatsid) teemaline arutelu.
Püüan sulle seekordses postituses edasi anda mõne mõtte, kuidas sellesse teemasse võiks suhtuda. Olgu ennetuseks öeldud, et äärmustesse ma ei usu 🙂
Küsimus oli selles, et kas see barefoot jalatsite teema on lihtsalt mingi uus trend ja otsitud põhjus inimestelt jalatsite eest palju raha kasseerida? Inimesed on ju igasuguste jalatsitega läbi aegade käinud ja miks nüüd siis äkki peaks valima “koledad” kontsata ja laia ninaosaga jalatsid. Pealegi maksavad need ju üle mõistuse palju.
Jalad on küll meie tugi ja vundament, aga need vajavad toimimiseks liikumist. Kas keskendud rohkem välisele (jalatsid) või sisemisele (liikumisharjumused)? Kas nende vahel peab üldse valima või saab muudmoodi? Kuidas ma tean, kas teen õigeid valikuid?
Barefoot jalatsid on uus trend?
Nagu ikka, on mul sellise teema kohta oma arvamus, mis on kujunenud viimaste aastate jooksul. Minu infotarbimine on viinud mind Katy Bowmani Nutritious Movement radadele ja ka MovNat Natural Movement liikumiseni – mis on paljajalu liikumise osas minu silmis isegi kergelt äärmuslikud.
Tasakaaluks on olnud kõrval hulk vaagnapõhja- ja süvalihaste teemadega tegelevaid inimesi, kes püüavad vaadata olukorda (minu jaoks) mõistlikkuse printsiibi alusel.
Siia alla kuuluvad nt Lauren Ohayon ja tema õpetusi järgivad liikumisnõustajad. Lisaks on mind väga palju mõjutanud Jürgeni perekond ja mu oma lapsed – kuidas täpsemalt, sellest saab aimu edasi lugedes.
Olen paljajalujalatsite ostjate/otsijate seas aeg-ajalt kuulnud suhtumist, et jah, lastele on need jalatsid head ju küll (trendi värk), aga ega ma eriti ise ei usu sellesse.
Laste jalad võiksid ju tulevikus suvalisi poest ostetavaid jalatseid ka “kannatada” ja sellepärast ikkagi päris 100% barefoot jalatseid neile osta ei kavatse kogu aeg.
Selline suhtumine tundub mu jaoks veider, sest minu jaoks ei ole see kunagi usu küsimus olnud. Pigem on nii, et kui ma mõistan, mida selliste jalatsitega soovitakse laste puhul ennetada ja täiskasvanute puhul taastada st saavutada, siis kaob ära see, et las see jalg ikka harjub muu jalatsiga ka.
Just seetõttu püüan leida jalasõbralikumaid jalatseid.
Liikumisharjumused ja jalatsite valik
Siin on minu jaoks viimastel aegadel kujunenud üks AGA. Vahel kardan, et ma saan teatud ringkondades vastu päid-jalgu selle eest alustuseks pole mitte mingisugust vahet, millised jalatsid su lapsel või sul endal on, esimene ja kõige olulisem asi, millele tähelepanu pöörata, on
LIIKUMINE ja liikumisharjumused.
Jalatsid võivad, aga enamjaolt siiski ei pane inimesi oma liikumisharjumusi muutma. Kui sul pole harjumust kõndida, joosta, oma keha liigutada, siis paljajalu tunnet andev jalats jalas ei muuda suurt midagi.
Jalatsid annavad siis ehk (vale)positiivse tunde, et teed enda heaks justkui midagi, aga suures plaanis ei muutu palju.
Muidugi on suur vahe, kas kõnnid päevas 2 km või 20 km. Need, kes on harjunud kõndima 20 km kõnnivad üldiselt selle maha suvalistes jalatsites.
Siin ei ole vahet, kas need on väikse kontsa, võlvikõrgenduse, kitsa ninaosa või muu näitajaga. Nad on harjunud liikuma ja teevad seda milles iganes.
See ongi see õppetund, milleni jõudsin läbi oma abikaasa ja tema perekonna.
Nad peavad saama liikuda ja muidugi on mõnus seda teha mugavates jalatsites, aga jalatsid ei ole kunagi takistuseks, miks mitte liikuda. Muidugi võiks need 20 km varbavaheplätudes mitte kõndida, eks.
Sama on ka lastega – esimene eesmärk peaks olema võimaldada lastel liikuda, seda soodustada ja olla neile eeskujuks.
Kui märkad, et nt jalatsid on takistuseks või piirajaks, miks sina või nemad ei taha või ei saa hästi liikuda, siis loomulikult tuleb edasi mõelda.
Huvi pärast võid jälgida mõnd alles kõndima õppivat last kellel on kõva tallaga jäigad jalatsid jalas ja leida võimalus jälgida sama või mõnd teist last, kes on paljajalu või pehme painduva tallaga jalatsiga liikumas.
Millistes jalatsites on jalad päeva jooksul kõige rohkem? Millised jalanõud kõige rohkem liikumist takistavad?
Nii saad olla järgmiste jalatsite valikul teadlikum. Teatud vanusest alates on lastele igal juhul võimalik ja soovitatav juurde selgitada, miks just sellised (paljude arvates hirmus koledad) jalatsid valitud on.
Kasvatame uut põlvkonda ja suhtumist
Ehk et ära tee teistsugust jalatsite valikut sellepärast, et sõbrannad soovitasid või kuskil (beebi)gruppides öeldi, et see on ainuõige valik.
Ära tee seda valikut sellepärast, et kui sa oma lapsele bf jalatseid ei osta, siis sa oled halb lapsevanem ja rikud oma lapse elu ja keha ja mis kõik veel ära.
Sa juba mõtled sellele teemale ja see on täiesti arusaadav, kui sa hetkel veel ei suuda otsust teha.
Need on minu arvates väga valed põhjused valikute tegemiseks. Me ei tohiks tegeleda hirmutamise vaid selgitamisega.
Jaa, konts ja kannakõrgendus mõjutab jalalihaseid, vaagna asendit ja kogu keha toimimist.
Jaa, lapse kasvamise ja jalgade arenemise ajal tuleks pakkuda lapse jalgadele võimalust areneda võimalikult loomulikul viisil. Lasta neil olla paljajalu või jalatsites, mis ei takista jalgade arengut.
Jalatsitest veelgi olulisem on aga anda lastele eluks kaasa harjumus liikuda võimalikult paljudel erinevatel viisidel.
Jalgadest saab küll kõik alguse, aga see ei ole ainus, millele keskenduda.
Lase lastel rippuda, ronida, turnida, maailma avastada, seigelda, oma keha toimimist tundma õppida. Näita neile seda ette ise eeskuju andes.
Siis suudavad nad tulevikus ka ise oma otsused ja valikud teha, millised jalatsid nende tegemisi kõige paremini toetavad.
Teeme lastele ja endale jalasõbralike jalatsite valiku sellepärast, et mõistame suurt pilti, keha vajadusi, jalatsite mõju. Vaatame ja mõtleme, milliseid jalatseid lastele jalga paneme ka sellepärast, et kasvaks üles järgmine põlvkond, kes peab jalgadele rohkema liikumise võimaldamist läbi jalasõbralikemate jalatsite uueks normaalsuseks. Et tekiks põlvkond, kelle jaoks on hoopis kitsa nina ja kontsaga jalatsid ebamugavad ning veidrad.
—
Lisalugemist:
Varbavaheplätud ja jalavalu + harjutused
.oOo.
Tahad teada, milliste harjutustega kõndimismustrit parandada, jalavõlve tugevdada ja jalavaevusi leevendada? Jagan igal nädalal Liigu teadlikult grupis väikse trenniampsu, mis nende teemadega väga hästi tegeleda aitab.