Väga paljud naised on mures – kas, kui kaua ja millist trenni võib raseduse ajal teha? Kas esimesel trimestril võib jõutrenniga või jooksmisega tegeleda? Kas teisel trimestril sellega jätkata on sobilik? Millal on kolmandal trimestril liiga hilja?
Siit leiad vastused neile küsimustele. Enne jätkamist pean siiski meelde tuletama, et iga rasedus on erinev ja see, mis toimib ühele ei pruugi sobida teisele. Kõige parema info saad, kui arutad teemat sinu rasedust jälgiva tervishoiutöötajaga.
Õige ja vale vastus
Päris ausalt öeldes – siin ei ole õiget ega valet vastust. Iga inimene on erinev, raseduse kulg on erinev, taust ja ajalugu on erinevad. Seetõttu on parim seda teemat vaadata juhtumipõhiselt.
Mõjutavad faktorid
Väsimus – mõnede raseduste puhul esineb juba algusest peale kuni beebi sünnini väga suur väsimus. Samas on neid beebiootel naisi, keda tabab just kolmandal trimestril suur energiapuhang ja tahaks väga füüsiliselt aktiivne olla.
Ära võrdle ennast teiste ümbritsevate rasedate naistega. Sinu otsus treeningutega jätkata kuni viimaste rasedusnädalateni võib teiste valikutest oluliselt erinevad, sest sinu energiatase võib teistest oluliselt kõrgem või madalam olla.
Kuidas treeningud sinu enesetunnet kolmandal trimestril mõjutavad võivad sõltuda sellest, kui palju trenni enne rasedust tegid ja/või sellest, kui palju trenni oled raseduse ajal teinud.
Otsustamisel võta arvesse, kui mugav sinu jaoks treenimine on, kas see tundub sinu jaoks turvaline ja kas see “tundub õige”.
Kui sul on madala riskiga rasedus, siis on üldiselt sobilik treenida terve kolmanda trimestri jooksul kuni tähtajani. Ülekantud raseduse puhul küsi juhiseid kindlasti vastava ettevalmistusega spetsialistilt (treener, füsioterapeut jt).
Paljud naised soovivad treeningutega võimalikult kaua tegeleda, sest see aitab neil:
- paremini magada
- stressi/ärevust vähendada
- ennast oma kehas paremini tunda
- sünnituseks ja sünnitusjärgseks ajaks paremini ette valmistada.
Treeningud ei mõju positiivselt vaid emale vaid ka kõhubeebile. Nii et seni kui oled oma treeningprogrammi vastavalt oma rasedusele kohandanud, naudid positiivseid kõrvalmõjusid, siis loodan et see postitus motiveerib sind aktiivsena püsima ja liikumises hoidma.
Kolmandal trimestril on mõningad nüansid, millele võiksid tähelepanu pöörata – vaagnapõhja heaolu, kõhupiirkonna treening, asendite jaoks ettevalmistus. Leiad need soovitused postitusest “Kolmanda trimestri liikumissoovitused“.