Tänasest postitusest leiad põhjaliku nimekirja harjutustest, mis on diastaasi ja erinevate vaagnapõhjaprobleemide puhul keelatud. Või siis mitte! 🙂 Sest mõne hetke pärast selgitan ma, miks on harjutuste selline lahterdamine väga vastuoluline ja töötab vastu just nendesamade probleemide lahendamisele. Nii et võta mugav asend sisse ja loe lähemalt.

Õigesti vs valesti tegutsemine

Hiljuti käis minu infovoost läbi teema, kus 95-aastane patsient enne harjutuste tegemist mainib, et jaa-jaa, ta teab küll, et hingab valesti. Ka mõnede minu varasemate postituste tagasisidena on tulnud arvamusi, kus lugejad peavad ennast valesti liikujaks. Kõige rohkem sain sellist tagasisidet lapse puusal kandmise teemale.

Vaagnapõhja- ja süvalihaste probleemide puhul, eriti kui jutt käib diastaasist ehk kõhu sirglihaste lahknemisest, tuleb väga tihti ette õigesti/valesti, lubatud/keelatud äärmusi. Ikka otsitakse pärast diastaasi diagnoosi saamist infot, millised trennid/harjutused/liikumised on keelatud. Kas planku tohib teha? Kas istessetõuse tohib teha? Kas joosta tohib? Aga lapsi sülle võtta või kükitada, et neil saapapaelu siduda? Millised on need kolm harjutust, mida tohib teha ja peaks tegema?

Iga inimene on erinev, igal inimesel on tema keha vastupidavus erinevale koormusele erinev. Milles võib aga alati kindel olla – inimkeha on uskumatult vastupidav ja võimekas masin, mis vajab hästi toimimiseks liikumist. Mida mitmekülgsem see liikumine on, seda parem. Kirjutades ette kõigile ühised reeglid, mis on lubatud ja mis on keelatud, teeme pigem karuteene. Nii tekib inimestel hirm liikumise ees, sest nad kardavad olukorda hullemaks teha. Kõige hullem on aga see, kui ta ei liigu.

Miks sa seda kõike teed?

Alustame küsimusest MIKS? Miks sa tahad oma diastaasi või vaagnapõhjaprobleemidega tegeleda? Miks sa tahad rohkem liikuda? Mis on su motivatsioon ja eesmärgid, kuhu välja tahad jõuda?

Mis oleks, kui me hakkaksime rääkima rohkem sellest, miks mingil viisil oma keha liigutamine hea on selle asemel, et keskenduda sellele, miks midagi väga halb või suisa vale on. Üks lihtne näide – kas diastaasiga peaksid istessetõsud olema elu lõpuni keelatud? Kindlasti mitte – küsimus on selles, miks neid istessetõuse teha oleks vaja?

Kui ma öösel lapse nutu peale üles ärkan ja voodist välja torman, kas mul siis on aega sellele mõelda, et istessetõus on mulle väga halb? Ilmselt mitte. Kas ma peaksin iga kord selili maas olles otse üles tõusma? Võib-olla mitte. Küll aga võiksin ma osata märgata, kuidas mu keha selle koormusega hakkama saab.

Aga plank, kas see on keelatud?

Või võtame teise näite – plank. Kes on diastaasiga keelatud tegevuste nimekirjadega kokku puutunud, teavad juba ette, et planku küll diastaasiga teha ei tohi. Kui siis ainult küljeplanku. Samas on plank üks ütlemata väärt harjutus, mis kaasab palju erinevaid lihaseid ja on ka süvalihaste treenimiseks väga hea variant.

Miks mitte ära õppida märkama, kuidas see konkreetne harjutus just sinu kehale mõjub ja kuidas oskaksid ise keha hakkamasaamist hinnata. Edasijõudnud ei ole siinjuures need, kes oskavad rohkem raskeid harjutusi teha ja raskemaid koormusi taluda, edasijõudnud on need, kes oskavad oma keha kuulates treeningus vajalikke muudatusi teha.

Siis mõtleme edasi KUIDAS ja MIDA

Kui eesmärgid on paigas, alles siis on otstarbekas edasi tegeleda sellega, kuidas ja mida täpsemalt teha võiks. Vaagnapõhja toimimise taastamisel ja selle treenimisel on palju erinevaid nüansse, kuid need viivad kõik suures pildis ühte kohta – liikuda on vaja! Selleks, et julgeks liikuda, on alati hea mõte õppida oma keha kuulama (jaajaa, ma ei saanud ka aastaid tagasi joogas käies aru, kuidas see keha kuulamine käib).

Selleks, et õppida keha kuulama, tulebki liikuda võimalikult paljudel erinevatel viisidel. Samas olla tähelepanelik ja teadlik oma keha asetusest ruumis ja ruumi asetusest sinu kehas. Kas ma liigutan endast hästi palju hästi väikest osa või liigutan endast suurt osa natuke – selles on oluline vahe.

Mõned soovitused siiski

Sa tulid siia otsima, millised harjutused on keelatud või hea küll, mitte soovitatavad. Siin on sulle mõned näpunäited, mida märgata ja jälgida:

 • Kas su kõht punnitab harjutuse tegemise juures väljapoole, nabast eemale?
 • Kas sa hoiad oma kõhtu harjutuse tegemise juures hästi pinges, nagu tahaks keegi kõhule hüpata või sind kõhtu lüüa?
 • Kas sa hoiad harjutuse tegemise ajal hinge kinni? Kas suudad terve liikumisulatuse jooksul hingata?
 • Kas sa tunned allapoole survet, justkui pressimise tunnet (nagu sünnitusel või kõhukinnisuse puhul)?
 • Kas selleks, et mingit osa oma kehast liigutada, pead sa teisest kohast tuge saama? Ehk et kas suudad harjutuse jooksul säilitada stabiilsuse ja liigutada kehast vaid seda osa, mida sa ise soovid?

Nende küsimuste abil saad otsustada, kas valitud koormus on su kehale sobilik. Võib-olla peaksid koormust vähemaks võtma muutes harjutust/raskusi või tegema sama asja teisel viisil. Kui sa seda ise ei oska otsustada, siis otsi mõni juhendaja või abiline, kes saaks sind selle juures aidata.

Igal juhul vali alati (sobiva koormusega) liikumine! Kui kahtled, mine kõndima, kuid jälgi sealjuures keha asendit (puusad, põlv ja hüppeliiges samal joonel, rinnakorv rahulikult all) ja hingamist.

Kõigil on see olemas – vaagnapõhi.  Kuna inimesed seda just lihtsalt ei näe, on selle kohta liikvel mitmeid müüte. Siin on 10 müüti (ja tegelikkust), mida olen kõige sagedamini kuulnud.

Müüt: inkontinents ehk uriinipidamatus on pärast sünnitust ja vanemaks saades normaalne nähtus.
Fakt: isegi kui paljudel naistel on pärast sünnitust pidamatus, pole see normaalne. Koostöö hea spetsialistiga (nt vaagnapõhja füsioterapeut) ja vaagnapõhjalihaste treenimine teeb imesid.

Müüt: valulik vahekord pärast sünnitust on normaalne.
Fakt: probleem on tavaline, kuid valu pole kunagi normaalne.

Müüt: vaagnapõhja treenimine raskustega (nt tupekuulidega) lahendab kõik sinu probleemid.
Fakt: nõrk vaagnapõhi ei tähenda, et sinu vaagnapõhjas pole pinget. Vastupidi, paljud naised on sageli liiga pinges ega saa lõdvestuda. Kui treenid tupekuulidega juba niigi liigselt pinges vaagnapõhja, ei lahenda sa tõenäoliselt oma probleemi.

Müüt: vaagnapõhja toimimise häired on ainult sünnitanud naistel.
Fakt: naised, kellel pole veel lapsi olnud, võivad kannatada ka vaagnapõhja probleemidega (näiteks naissportlastelt, kes tunduvad olevat justkui väga hästi treenitud).

Müüt: kõigis vaagnapõhja probleemides on süüdi vaagnapõhi.
Fakt: see oleks liiga lihtne. Inimese keha on uskumatult keeruline ja koosneb nii paljudest erinevatest süsteemidest, mis peavad selle probleemi lahendamiseks hästi koos töötama. Sageli pole vaagnapõhja häired probleem, vaid pigem sümptom. Tõeline probleem on tavaliselt üleval või allpool. Nii et kui tegeled vaagnapõhja probleemidega, vaata oma keha lähemalt – hingamine, joondus, liikuvus.

Müüt: kui oled vaginaalselt sünnitanud, on sinu vaagnapõhi alatiseks rikutud.
Fakt: Ei, võid vaagnapõhja treenida igas vanuses ja teadlikult tegutsedes võib selle toimimine olla isegi parem kui enne rasedust ja sünnitust.

Müüt: keisrilõige aitab vaagnapõhjaga seotud probleeme vältida.
Fakt: Keisrilõige on tohutu, kaugelt alahinnatud operatsioon, mis võib mõnda vaagnapõhja toimimiseks väga olulist kihti kahjustada. Näiteks kõhu ristilihast (transversus abdominis). Keisrilõige ei aita kindlasti vaagnapõhja häireid täielikult ja sajaprotsendiliselt vältida.

Müüt: meestel pole vaagnapõhjaga probleeme.
Fakt: See pole tõsi. Meestel on samuti vaagnapõhja toimimisega seonduvaid probleeme – näiteks erektsioonihäired ja inkontinents.

Müüt: klassikalised kõhulihaste harjutused, sh istessetõusud on parim viis lameda kõhu saamiseks.
Fakt: need harjutused treenivad ainult ühte neljast kõhulihase kihist. Kui sul on lisaks diastaasile ka vaagnapõhja probleemid, võib klassikalistest kõhulihaste harjutustest kõhus tekkiv kõrge rõhk olukorda veelgi halvendada. Ideaalis treenid ja õpetad oma sügavaid kõhulihaseid taas automaatselt toimima. Paremaid harjutusi on tõesti olemas.

Müüt: vaagnapõhja saab hõlpsasti treenida, peatades uriinivoolu ja lastes sellel seejärel uuesti voolata.
Fakt:  See on mõnus enesetundeharjutus, kuid kui see oleks nii lihtne, poleks kellelgi enam probleeme.  Nii et palun ärge pingutage ja laske treeninguna lahti. Suure tõenäosusega ei tee sa endale sellega head.

Mille poolest on RYC® koolitus parem paljudest teistest diastaasiga tegelemise metoodikatest?

Mina jõudsin diastaasi ja nabasonga teemadeni 2014. aastal pärast teise lapse sündi. Käisin u 8 nädalat pärast sünnitust Kõhukliinikus, sain harjutused, splindi kasutamise soovitused ja tegelesin teemaga mõned kuud. Minu jaoks jäi selles lähenemises midagi väga olulist puudu. Niipea kui lõpetasin igapäevaselt ühetaoliste harjutuste tegemise, ei olnud kõhupiirkonna väljanägemine enam see, mis aktiivselt harjutuste tegemise perioodil.

Elasin elu tavapäraselt edasi, läksin tagasi tööle, jäin kolmanda lapse ootele ja töötasin peaaegu viimase lõpuni välja. Mõni aeg pärast sünnitust jõudsid kõhupiirkonna teemad uuesti minu teadvusesse. Lugesin ja uurisin palju igapäevaste liikumisharjumuste mõju kohta Katy Bowmani (Nutritious Movement) raamatutest ja podcastidest. Üha enam sain aru, et diastaas ei ole eraldiseisev probleem, vaid seotud paljude erinevate asjaolude koosmõjuga, sh kõhuõõnesisese rõhuga hakkamasaamisega.

Kõik on omavahel seotud

Restore Your Core® programmiga hakkasin süvenenult tegelema 2017. aasta sügisel. Leidsin sellest väga palju ahhaa momente enda keha ja liikumisharjumuste kohta, sain lõpuks aru, et kõik on omavahel seotud. Ükski osa inimese kehast ei ole nö vaakumis. See tähendas omakorda seda, et diastaasi ja ka vaagnapõhjaprobleemidega tegelemisel on vaja tervet keha kaasavat lahendust, mis ei tekitaks liikumishirmu. Vastupidi, et see julgustaks inimest uurima ja ja uudishimulik olema selles osas, mis tema kehaga toimub. 

Olen küll RYC® programmist, harjutustest ja põhimõtetest rääkimisel alustanud tihti diastaasi teemast, aga see on tegelikult midagi palju enamat! See on protsess.

Väga paljud naised üle maailma on just selle lähenemise kaudu saanud abi vaagnapõhjaga seonduvate probleemidega (uriinilekked, organite allavajed jm). Need on teemad, mis mõjutavad väga oluliselt inimeste elukvaliteeti. Restore Your Core® 12-ndl programm ja juhendajakoolitus sisaldab endas parimaid tehnikaid ja õpetusi erinevatest praktikatest – jooga, Pilates, Alexanderi tehnika jpm.

Üks asi, mis kõik korda teeb

Mitte ühelgi juhul ei luba RYC® juhendajad või programmi läbimine seda, et see on üks lahendus kõikidele probleemidele.

Olen sinuga väga aus. Mitte kuskilt ei käi selle programmi juhendajate teemadest läbi, et just selle lähenemisega saab diastaasi 100% alati sulgeda/parandada. Mida üldse sulgemine tähendab? Normaalseks vaheks peetakse 2-2,5 cm ja üldiselt ei tea naised, milline oli nende kehatüvelihaste seisukord ja kasutamine enne rasedust.

See eesmärk on lihtsalt väga mitmetahuline, mis ei sisalda endas ainult ühte-kahte harjutust, mille abil seda saavutada. RYC® koolituse läbinud juhendajad ei ole diastaasi “sulgemise” tehnikate vastased, sh kirurgilisel teel diastaasi “sulgemise” vastased. See on iga inimese enda otsustada, kuidas ta teemaga tegeleb.

Küll aga on RYC®-l oluline roll selles, kuidas õpetada ja harjutada kehale sisse uusi mustreid. Nii et igapäevased tegevused aitaksid kõhuõõnesisest rõhku vähendada ja taastumisprotsessile kaasa aidata. Naiste edulood RYC® lähenemisega nii vaagnapõhja probleemide kui diastaasiga seoses räägivad siin enda eest. Saad neid soovi korral vaadata Restore Your Core® Community grupist siit.

Pidev enesetäiendamise võimalus

Juhendajate grupp ja Lauren Ohayon ise on uskumatult toetavad ja pidevat enesetäiendust soosivad. Kõikidele klientidega või tundide/konsultatsioonidega seoses tekkivatele küsimustele saab jooksvalt vastuseid ja Lauren on treenerite jaoks alati olemas. Teatud aja tagant toimuvad coaching kõned, kus käiakse läbi erinevaid vahepeal tekkinud küsimusi – klientide või enda õppimiste/avastustega seoses. Aeg-ajalt on võimalik osaleda ja pealt vaadata nö clinic sessioone, kus Lauren aitab kedagi mõnest takistusest edasi.

Ma ei ole kursis teiste juhendajakoolitustega ja sellepärast on mul keeruline välja tuua, millised on just RYC® eelised teiste ees. Küll aga olen ma koolitust läbides ja pärast grupi- ja personaaltundide andmist saanud kinnituse ja kindlustunde, et olen teinud hea valiku oskuste ja teadmiste omandamiseks. Kõige sellega saan teisi naisi nende teekonnal aidata.

Kogukonna tunne

Juhendajaid on üle maailma hetkel kokku 90 ringis ja esindatud on paljud erinevad valdkonnad. On mitmeid Pilatese õpetajaid, joogaõpetajaid, menopausi teemadega tegelevaid treenereid, personaaltreenereid, sünnitoetajaid, füsioterapeute jne. Nii on ka juhendajate community kaudu olemas suur ja laiapõhjaline tugi erinevate küsimuste jaoks, mis praktikas ette võivad tulla.

Paljude sõnul on just Laureni enda ja teiste juhendajate community ning tugi on üks suuremaid lisaväärtusi, mis RYC® juhendajaks olemisega kaasneb.

Olen osalenud live koolitusel ja virtuaalkoolitusel ja sellegipoolest kaalun tõsiselt veelkord virtuaalsel koolitusel osaleda, et teadmisi ja oskusi värskendada. Selleks, et soodustada juhendajate õppimist ja enesearengut on võimalik järgmistel koolitusel väga suure soodushinnaga osaleda. 

Järgmised sammud

Kui see sulle huvi pakub, siis siin on mõned järgmised sammud, millest alustada:

1) Liitu RYC® Facebooki grupigahttps://www.facebook.com/groups/restoreyourcore/ ja vaata tutvustavas postituses tasuta saadavalolevaid videosid. See annab sulle aimu, kas Lauren Ohayoni lähenemine nendele teemadele võiks sulle sobida. See ei nõua sinult ühtegi lisakulutust peale su enda panustatud aja 🙂

2) Kaks korda aastas, emadepäeval ja millalgi musta reede paiku toimub tavaliselt RYC® programmi soodushinnaga müük. Kirjuta ja küsi mu käest kood, millega saad musta reede soodushinnale lisaks 10 USD allahindlust, see kehtib ka muul ajal. Programmi soetamine ei seo sind veel kohustusega selle juhendajaks hakata.

See annab aga sulle veelgi enam aimu, mida täpsemalt Restore Your Core® lähenemisest oodata võid.

Juba ainuüksi selle online programmiga tuleb kaasa palju lisamaterjali. See kõik on väga kasulik informatsioon kõigile, kes tegelevad diastaasi ja vaagnapõhjalihaste taastamise/treenimise teemadega. Juhendajakoolituse jaoks on selle 12 nädala programmi läbimine üheks eelduseks 🙂

3) Misiganes küsimused sul veel juhendajakoolituse osas tekivad, anna mulle märku – kirjuta mulle riina@riinaarund.com või otsi mind sotsiaalmeediast üles. Võime alati telefoni või skype teel suhelda ja saan sulle jagada nii palju infot, kui soovid.

Kõndimine on üks parimaid tegevusi, millega oma kehatüve ja vaagnapõhjalihaseid meeldivalt toonuses hoida. Väikse beebiga on üks võimalikest variantidest samme koguda vankriga pikemaid tiire tehes. Siit leiad mõned soovitused, mida tähele panna, et teadlikumalt liikuda.

Leia puusanukid ja jälgi, et su jalad oleksid puusade laiuselt. Jalalabad vaatavad otse. Kui su jalad on kõndides pigem üpris väljapoole suunatud, siis ära pane jalgu kohe otse. Seda muutust tuleb kehale tutvustada pikema aja jooksul vähehaaval, sest muidu võib see kehas ja jalgades uusi pingeid kaasa tuua.

Seejärel vaata üle, kuidas asetseb su keha vertikaalsel teljel. Säti puusad-põlved-hüppeliigesed ühele joonele ja lase rinnakorv rahulikult alla. Õlad taga-rind ees võib küll tunduda hea asendina, sest meile on seda lapsest saati õpetatud, aga sellega lood oma kehas pigem lisapingeid kohtadesse, kus seda vaja pole.

Pinged õlgades ja ülaseljas

Liikudes püüa vahepeal tähelepanu õlgadele tuua. Mõtle õlad rahulikult alla – kui vaja, tee mõned korrad nii, et tõmbad õlad üles kõrvade juurde ja lased rahulikult alla tagasi. Nii annad sa kehale signaali, millist liikumist tähele panna.

Õlad peaksid olema seega rahulikult all. Kui sul on vaja vankrit mõnest servast üle “tõsta” sangale vajutades, siis tee seda samuti kätega ja jäta õlad mängust välja.

Kui sul on võimalik, varieeri sanga kõrgust, et su käed ja randmed saaksid vahelduvat koormust.

Kõndides hoia tunnet, et su keha erinevad osad on kenasti üksteise kohale joondatud – ikka puusad põlvede kohal ja põlved hüppeliigeste kohal. Keharaskus ei tohiks vajuda ette päkale, ära vaju puusadest ette või ülakehaga ette. Kui vaja, liigu pisut aeglasemalt, et saaksid parema tunnetuse kätte. Hoia tunnet, et vanker läheb justkui ise edasi, selg ja õlad jäävad taha ja ei vaju ettepoole längu.

Proovi kodus järele (ette?)

Kodus saad selle tunnetuse kätte nii, et seisad seina lähedale, paned mõlemad käed vastu seina ja surud ennast seinast eemale samal ajal aga ei liigu kuskile. Kujuta endale ette või lase kellelgi kodus sind seljast toetada ja mitte lasta sul liikuda samal ajal kui ennast seinast eemale lükkad. Sama tunnetus peaks kehas olema ka kärutamisel.

Teadlikum kärutamine on hea nii vaagnapõhjale kui kehatüvele. Nii saad mitu-ühes, liigud looduses, laps saab värskes õhus olla ja sina saad midagi oma keha heaks lisaks teha.

.oOo.

Kas sul tuli praegu seda siin lugedes juba mõttesse mõni muster, mis sulle omane on? Võib-olla oled hoopis mõnda muud harjumust oma tiirudel tähele pannud?

Kirjuta mulle kiri@riinaarund.com ja anna märku, mida sa avastasid 🙂 Kui midagi jäi segaseks või on sul mõnel muul teemal konkreetne küsimus või probleem, anna teada ja mõtleme koos lahendustele.

Seoses 2020. a kevade Covid-19 eriolukorraga on Lauren Ohayoni online programmid soodushindadega saadaval. Siit leiad ülevaate, mis on mis ja kust neid soetada saab 🙂 Kui sul on küsimusi, kas ja milline neist võiks sulle sobida, mida need endast täpsemalt kujutavad jne, siis võta minuga ühendust ja räägime detailidest.

Restore Your Core (RYC)

Restore Your Core variandid on järgmised:

 • RYC® põhiprogramm, ühekordne tasu 197 USD, hetkel soodushind 167 USD – pilatese ja jooga harjutustel põhinev 13-nädalane liikumisõpetus kehatüve ja vaagnapõhjalihaste hea toimimise taastamiseks sõltumata sellest, kui palju aega viimasest sünnitusest möödunud on. Sisaldab palju erinevate konkreetsete probleemide lahendamiseks lisavideosid ja õpetusi.
 • CYC® ehk Challenge Your Core neile 118 USD – väikseid raskuseid kaasav harjutusteprogramm, et kehatüvele veelgi enam koormust anda. Sobilik neile, kes on RYC põhiprogrammi läbinud.
 • RYC® Prime, kuutasu 14 USD, soodushind 10 USD, aasta tasu 168 USD, soodushind 100 USD – Live videod, erinevad 15-20 minutilised treeningud nii Laureni kui teiste RYC õpetajate poolt. Sobilik neile, kes on RYC põhiprogrammi läbinud ehk et tegemist pole taastavate harjutustega vaid sellistega, mis aitavad veidi suurema koormusega kogu keha treenida.

Minu käest sooduskoodi küsida, et programm 10 USD veel soodsamalt soetada. Kirjuta mulle kiri@riinaarund.com

One Strong Mama (OSM)

One Strong Mama online programmi on võimalik soetada kolmes variandis:

 • Sünnituseks valmistumise programm 177 USD, soodushind 159 USD
 • Sünnitusjärgse taastumise programm (kuni umbes 10-12 nädalat pärast sünnitust) on 77 USD, soodushind 67 USD
 • Kogupakett 227 USD, soodushind 199 USD

Minu käest saad sooduskoodi küsida, et ükskõik milline neist variantidest 10 USD veel soodsamalt soetada. Kirjuta mulle kiri@riinaarund.com

*RYC, CYC ja OSM programmide ligipääs on ühekordne, hilisemaid tasusid ei lisandu ja programmidele tehtavad täiendused ja lisavideod on kõigile programmi soetanutele saadaval.

RYC® juhendajakoolitus

Restore Your Core ™ juhendajakoolitus toimub nüüdsest suures osas veebi vahendusel. Hetkel on sertifikaadi saamiseks siiski vajalik ka 3-päevasel kohtumisel ja 2-päevasel workshopil osaleda. Praeguse seisuga toimuvad need selle aasta novembris Londonis.

Õpe toimub 6 kuud sellises tempos, et seda on võimalik muude tegemistega ühildada. Augustis on väike paus. Selle aja sees toimuvad online kohtumised, kodused ülesanded, grupitööd jne. See on päris hea võimalus õppida liikumisnõustajaks sellisel viisil, et tulemusena osata inimesi ka virtuaalsel teel nõustada ja juhendada.

Kui sul on küsimusi või mõtteid seoses juhendajakoolitusega, võta ühendust ja räägime lähemalt. Alati saad lisa küsida ka Laureni enda käest otse – ta vastab kõikidele küsimustele suurima heameelega.

Body Ready Method – rasedusaegse liikumise juhendamine

Lauren Ohayon ja Lindsay McCoy on koos lisaks One Strong Mama programmile kokku pannud spetsiaalselt beebiootel naiste liikumist toetava juhendajaprogrammi Body Ready Method. Peamised ideed ja põhimõtted on sarnased Restore Your Core liikumisõpetusele, lihtsalt ekstra suunatud raseduse toetamisele. Kui see sulle huvi pakub, siis saad rohkem infot Body Ready Method lehelt või kirjuta mulle.

10 USD sooduskoodi jaoks kirjuta mulle kiri@riinaarund.com

.oOo.

Kui sul tekkis küsimusi või soovid mõne konkreetsema probleemi osas konsulteerida, võta minuga ühendust kiri@riinaarund.com või otsi mind sotsiaalmeediast üles 🙂

Märkasin hiljuti üht arutelu barefoot jalatsite (paljajalujalatsid, jalasõbralikud jalatsid) teemal. Küsimus oli selles, et kas see barefoot jalatsite teema on lihtsalt mingi uus trend ja otsitud põhjus inimestelt jalatsite eest palju raha kasseerida? Inimesed on ju igasuguste jalatsitega läbi aegade käinud ja miks nüüd siis äkki peaks valima “koledad” kontsata ja laia ninaosaga jalatsid. Pealegi maksavad need üle mõistuse palju.

Püüan sulle, hea lugeja, seekordses postituses edasi anda mõne mõtte, kuidas sellesse teemasse võiks suhtuda. Olgu ennetuseks öeldud, et äärmustesse ma mingil juhul ei usu 🙂 Jalad on küll meie tugi ja vundament, aga need vajavad toimimiseks liikumist. Kas keskendud rohkem välisele (jalatsid) või sisemisele (liikumisharjumused)? Kas nende vahel peab üldse valima või saab muudmoodi? Kuidas ma tean, kas teen õigeid valikuid?

Päris paljudel sünnitanud naistel (ja mõnel juhul ka juba raseduse ajal) kerkib esile küsimus tugivöö/bandaaži kohta. Kas ja kui palju võiks sünnituse järel abi olla bandaažist või tugivööst? Eriti olukorras, kus naisel on juba eelmise sünnituse järel diagnoositud või kahtlustatud diastaasi. Erinevate tugivööde kohta võib leida väga vastukäivat infot. On neid, kes soovitavad igal juhul kõikidel naistel pärast sünnitust korsetilaadset toodet kasutada – põhiline, et oleks ikka tugevalt kõht toetatud. On ka neid, kes pigem kõiki sellist tüüpi asju väldivad.

Restore Your Core™ vaagnapõhja- ja süvalihaste teadliku treeningu online versioon kujutab endast 13 nädalale jaotatud harjutuste kava, mis jaguneb omakorda 4 etapiks, millele eelneb põhialuste nädal.

Esimesel nädalal on peamine rõhk põhialustel ja läbi tuleb järgemööda käia videod, mille abil on võimalik aimu saada oma keha liikuvuse hetkeseisust. Hingamine, selgroo liikuvus, vaagna asend – need on mõned läbi käidavatest teemadest.

“Milliseid harjutusi tohib teha ja millised harjutused on diastaasi puhul keelatud” ja “millised diastaasi harjutused toimivad?” – need on ühed enim levinud küsimused naistel, kellel on diastaasi kahtlus või diagnoos. Üksjagu olen kohanud suhtumist, et üks või teine harjutus on diastaasiga keelatud. Neid keelamise postitusi olen eesti keeleski kohanud. Täna jagan teiega viite harjutust, mis kõhusirglihase lahknemise puhul hästi toimivad ja annavad teadmisi, kuidas teisigi harjutusi teha.

Mõned diastaasi harjutused on suunatud peamiselt kõhulihaste vahe sulgemisele. Vahe sulgemise soovis iseenesest ei ole mitte midagi halba. Küll aga räägitakse tänapäeval üha enam sellest, et vahe kui selline ei ole probleem. Küsimus on selles, mis on selle vahe tekkimiseni viinud (ei ole kunagi ainult üks konkreetne sisend) ja milliseid teisi häireid keha toimimises veel sellega kaasneb. Niisiis võiks treenida selliste harjuste abil, mis parandavad kogu keha toimimist ja võtavad diastaasi olemasolu arvesse. …

Umbes aasta tagasi, 2018. aasta kevadel hakkasin tegelema iseenda ja oma huvide tähelepanemise ja kuulamisega. See oli alguses pisut hirmutav, sest need teemad, mille vastu ma ühtäkki rohkem huvi tundsin, olid nii erinevad kõigest sellest, mida varasemalt olin oma huvideks pidanud.